Souhrn rekonstrukce v roce 2014 a 2015
Pracovalo se hlavně na opravě střechy a fasády vejminky. – Navázání spolupráce s LFŠ. V roce 2015 se pomalu začalo také s rekonstrukcí vnitřních prostor vejminky.
Střechy
Obě dvě střechy jsou opravené. Jednak na hlavní budově, což se udělalo už na podzim 2012, tak teď nově na vejmince. Střecha vejminky se opravovala na jaře 2014 (parta Jardy Prokůpka), několik poškozených trámů bylo vyměněno, všechny latě jsou vyměněné, bobrovky přeložené a krov byl mírně prodloužen, aby nepršelo do štítů. Tohle byla obrovská a důležitá akce, ale já jsem byla zrovna na výzkumném pobytu v Americe, takže jsem z toho viděla jen pár fotek (velmi mrňavé soubory, bohužel, nepoužitelné…) a pak až nový krov.
Opravení střechy při našich finančních poměrech samozřejmě neznamená, že tam jsou nové tašky. Staré funkční bobrovky byly přeložené a zůstanou tam i nadále. Nikam neteče a vydrží to takhle ještě hodně dlouho. Po obvodu obou střech jsou nové dešťové svody. — Tady ještě historický dokument. V prosinci mi Zbyněk Burian do Ameriky napsal, že Prokůpek objednal dřevo na opravu krovu vejminky:
„Se statkem se mají věci tak. Prokůpek má na leden pro tesaře objednané dříví na vejminek, je toho tolik: trámy 15/20 – 5m -1x, 20/20 – 5m -1x, 10/16 – 4m – 8x, 5/16 – 3m – 15x, 20/20 – 6m – 1x , to je celkem 1-46m3 x 4500 = 6570 kaček. — Latě 756metrů x 10 = 7560; dohromady 14130kč, až to odvezou, tak se ti budu hlásit, neboj.“
Červenec 2014
Poslední týden v červenci se konaly přípravy na tzv. „konopnou dílnu“. V pokoji pro hosty byly díky Honzovi Bauerovi ze Staré Říše dokončeny izolace. Izolovaly se dvě stěny sousedící s bývalými chlévy. A nakonec tam byla zavedená elektrika. Já jsem pak pokoj vybílila vápnem (zčásti, zbytek nechala dodělat, ono to není jen tak…).
1.–3. srpna: Oprava fasády vejminky: Konopná dílna
V srpnu 2014 jsme ve spolupráci s o.s. Konopa pořádali stavební dílnu, jejímž účelem byla oprava omítky na jedné z předních fasád statku (tzv. vejmince) za využití tzv. konopného betonu (izolační paropropustné směsi konopného pazdeří, písku, vápna a cementu). Výsledkem je moderní netradiční fasáda, na které byly obnoveny také staré šambrány oken, a která vznikala metodou společné „ruční práce“ (materiál se nahazuje ručně). V budoucnu bychom chtěli opravit také většinu zbylých omítek za využití materiálů z technického konopí.
Zpráva o „konopné dílně“ je uvedena samostatně zde.
Akce má také vlastní fotoalbum.
Další činnost v srpnu
V pokoji pro hosty bylo položené lino, zasazeny dveře do pantů a pokoj byl vybaven nábytkem. Tím pádem byl připravený k užívání.
Koupila jsem si míchačku a namíchala si maltu z konopí, se kterou jsem opravila přední kamennou zeď u vejminky. Přijela mi pomoct sestra Marta. Ve zdi tak zůstala neopravená už jen branka, kterou si vzal na starost Jára Prokůpek. Vejminka má tedy hotovou jak přední fasádu, tak zeď, která k ní patří.
Září 2014
Na statek byl zaveden internet, službu poskytuje Dačická společnost D1net. Připojení stojí měsíčně 250 Kč a je placeno z účtu sdružení. Slouží všem návštěvníkům pokoje pro hosty.
Na konci září bylo přes Facebook oznámeno otevření pokoje a začali se hlásit první zájemci. Jak fungoval hostinský pokoj ve svých začátcích a kdo tam pobýval, si můžete přečíst také zde.
Říjen 2014
Jarda Prokůpek ohradil celý pozemek a z levného dřeva nechal vyrobit bytelný dřevěný plot navazující na zbytek spadlých zdí stodoly. Plotem se zahradila vzadu stodola, takže skoro celý pozemek je teď uzavřený, chybí jen opravit pravou branku u vejminky.
Zima 2014
Pokoj pro hosty měl každý měsíc obyvatele, takže se také poměrně často topilo v kamnech.
Propagační akce
V říjnu 2014 jsem byla pozvána, abych řekla něco o opravách statku na odborném semináři Proměny historické architektury venkova v rámci cyklu “Omnium 2014 – Kulturní dědictví dnes?”, který se konal v Broumově.
Letní filosofická škola
V červnu 2014 jsem byla pozvána přednášet na Letní filosofické škole v Dubu na Moravě. Je to akce s dlouholetou tradicí, pořádaná v současné době studenty z Olomouce. Mají určité provozní problémy na faře v Dubu, tak jsme se domluvili, že začneme přemýšlet o budoucím přesunu celé akce do Vydří. Z krátkého textu na stránkách LFŠ je zřejmé, že idea této činnosti zapadá do disidentské historie statku a zároveň vyhovuje mému požadavku na „klidné“ akce spíše kulturně-filosofického rázu, zaměřené na rozvíjení tolerance a dialogu různých názorových skupin, nikoli už větší akce hudební a undergroundové (ty undergroundové se totiž velmi úspěšně přesunuly na mlýn ke Skalákovi).
Jaro 2015: kácení
Z preventivních důvodů (možné poškození střechy a zdí) a kvůli dobrým sousedským vztahům byla vykácena řada náletových stromů (převážně jasanů) rostoucích těsně u levé obvodové stěny hlavní budovy. Díky tomu ale vznikly velké zásoby dřeva na několik zim. Vůbec dřeva je teď na dvoře tolik (hlavně ze starých krovů), že se zimy bát opravdu nemusíme. Náklady na zimní vytápění jsou při dosavadním provozu pokoje velmi nízké, vychází to asi tak 1500 za rok. (Jednou za 2 roky se koupí uhlí za 3 tisíce).
Duben, červen 2015: Vejminka a její účel
V období, kterého se zpráva týká, se intenzivněji pracovalo pouze na opravě vnitřních prostor vejminky (přední fasáda je hotová). V dubnu 2015 jsem ji nechala vyklidit od nábytku a vyházela ze střechy velkou hromadu suti. Poté se tam pomalu začalo opravovat, co peníze dovolovaly. Vejminku se snažím financovat hlavně ze svého, takže to jde nesmírně pomalu, ale jde. Všechny opravy a organizaci práce si jako vždy vzal na starost Jaroslav Prokůpek a místní řemeslníci. — S opravami zdí a omítek na vejmince se začalo v červnu.
Dvůr a zahrada 2015
Byla také mírně zvelebena zahrada zasázením keře a zakoupením zahradního nábytku. Před okno pokoje pro hosty zasázely Františka s Martou v srpnu 2015 různě kvetoucí keře, aby se trochu vylepšil výhled. Poté, co musely být kvůli bezpečnosti střechy a sousedským vztahům skáceny stromy podél domu, byl výhled bez jakékoli zeleně. Až keře povyrostou, bude každý kvést jinak, na jeden z nich s názvem “motýlí keř” by se měli slétat motýli, tak by výhled snad mohl být radostnější. Celý dvůr a zahrada se budou upravovat až úplně na konci, zakládat tam např. teď nějaké záhony je nesmysl, protože se na dvoře i zahradě bude v budoucnu bourat i stavět.