Co děláme | Z historie statku | Členství ve spolku | Financování oprav | Františka Jirousová | Kontakty
Spolek Statek uProstřed působí na bývalé zemědělské usedlosti v jihočeské vesnici Prostřední Vydří. Poskytujeme bezplatné zázemí pro umělce, studenty, badatele a neziskové organizace. Nabízíme také komerční ubytování přes Booking a AirBnb. Pořádáme pracovní brigády a workshopy. Sídlí zde Česká společnost Teilharda de Chardin a eshop s obrazy Juliany Jirousové. — Prostory, které máme k dispozici, si můžete prohlédnout na virtuální prohlídce.
Název Statek uProstřed odkazuje nejen na Prostřední Vydří, ale také na zvláštní území, kde se člověk může zastavit a soustředit. Zdejší atmosféra vyvolává dojem zpomaleného času a prostoru centrovaného do jednoho místa. Hradba starých zdí chrání před okolním světem a poskytuje azyl pro tvorbu, přemýšlení, nabytí sil a nové nasměrování. — Ubytovaní si mohou také zacvičit jógu nebo využít astrologickou konzultaci. — Více o možnostech ubytování a tvůrčích pobytů se dozvíte na stránce Pobyty.
Z historie statku
První záznam o statku je z konce 18. století, celé generace zde žil rod Chalupových. V roce 1986 koupil statek básník Ivan Martin Jirous, významná postava českého undergroundu, který zde od 90. let pořádal hudební festivaly. Postupně tady vzniká také Jirousův archiv. Jirousova žena Juliana byla malířka a na statku sídlí obchod s jejími obrázky, které prodáváme hlavně v eshopu.
Spolek Statek uProstřed byl založen 22. července 2012 pod názvem Magorův statek, jeho zakladateli jsou potomci I. M. Jirouse Františka a Marta Jirousovy a Daniel Degtěv. Přejmenován byl spolek v roce 2018, aby lépe odpovídal stanoveným cílům. Od roku 2012 do 2022 (kolaudace hlavní budovy) jsme s přáteli, brigádníky a řemeslníky z okolí statek opravovali. Fotodokumentaci z historii rekonstrukce najdete v Galerii, kronika práce a brigád je na stránce Opravy. Statek si za roky přitáhl lidi z celé republiky, mnozí se sem vracejí, přivádějí další… Kdo zde pobýval a co se tu dělo najdete hlavně na stránce Akce. Proč máme jako logo labuť s ostnatým drátem se dozvíte zde.
Členství ve spolku
Pokud máte zájem podílet se na naší činnosti a udržování statku v provozu, můžete se stát tzv. příspěvkovým členem. Příspěvkový člen platí roční členský příspěvek 250 Kč. Členské příspěvky nám pomáhají financovat provoz hostinského pokoje a vejminky pro umělecké pobyty, nákup drobného majetku, platbu za internet (občas nedoplatky za energie), platby za drobnější opravy.
Zájemci o příspěvkové členství zašle roční členský příspěvek ve výši 250 Kč nebo více (to záleží čistě na vaší úvaze a možnostech) na účet spolku č. 254497555/0300. Do zprávy pro příjemce uveďte váš email, jinak vás nemůžeme dohledat.
Zaplacením tohoto příspěvku se stáváte tzv. příspěvkovým členem. Příspěvkové členství trvá jeden rok a zaniká automaticky po neuhrazení členského příspěvku na další období v termínu určeném členskou schůzí. Příspěvkový člen nevolí orgány sdružení, ty jsou voleny aktivními členy spolku. (Více informací o členství a orgánech spolku najdete ve stanovách.)
Do zprávy pro příjemce uveďte svoji emailovou adresu, případně adresu pro zasílání výtisků výročních zpráv a heslo „členství“ (nebo něco obdobného). Jinak vás nebudeme moci najít!
V roce 2023 má spolek přibližně 60 přispívajících členů a čtyři aktivní, každý nový zájemce je srdečně vítán. — Členové sdružení dostávají 1x ročně výroční zprávu a po tříletém členství mají právo zdarma užívat pokoj pro hosty.
Financování oprav
Oprava statku byla financována z bankovních půjček, prostředků majitelky, členských příspěvků a darů drobných sponzorů. Uvádíme zde rozpočet rekonstrukce a výši darů, protože se občas šíří řeči, že nám někdo posílá velké peníze nebo dostáváme granty, a někteří lidé závidí, že jim prý nikdo peníze neposílá.
Rekonstrukce obou budov (vejminky a hlavní budovy včetně sednice) stála do roku 2022 přibližně 1 600 000 Kč. Členské příspěvky a sponzorské dary činily za deset let (tj. od roku 2012 do kolaudace v roce 2022) v souhrnu kolem 450 000 Kč. 100 000 dostala Františka z aukce za prodané obrazy z Jirousovy pozůstalosti. Zbylou částku sehnala Františka ze svých zdrojů (200 000 jí věnovala matka), z toho bankovní půjčky činí 800 000 Kč. Žádné dotace jsme na rekonstrukci nedostali, kromě příspěvku 10 000 Kč od města Dačice.
Františka Jirousová
Od vzniku spolku v červenci 2012 je jeho předsedkyní Františka Jirousová (22. 3. 1980), která je také majitelkou a správcovou statku. Františka je knižní redaktorka a spisovatelka, astroložka humanistického směru a učitelka jógy, vzdělání má ve filosofii (doktorát na FF UK).
Spolu s Martinou Lukáškovou založila v roce 2020 Českou společnost Teilharda de Chardin, jejíž sídlo a knihovna jsou na statku.
Františka je autorkou třech románů. Její prvotina Velmi vzdálený oheň (Knižní klub 2001) už není k dostání. Román Vyhnanci se v současnosti prodává už jen jako e-kniha, v roce 2010 vyšel knižně v nakl. Eroika a získal Ortenovu cenu. Fantasy román Klan Mušíka překydů (Malvern 2023) můžete koupit nejlépe přímo u vydavatele.
S kamarádkou a spisovatelkou Janou M. Bauerovou společně připravily knihu Mága (Kalich 2018), ve které zkombinovaly své deníkové záznamy týkající se Ivana Martina Jirouse, bývalého majitele statku (Magor = Mága) v letech 1997–2011 – od festivalů v Prostřední Vydří přes život v Praze až do Jirousovy smrti. Hodnota knihy z hlediska historie statku tkví hlavně v detailních popisech přípravy, průběhu a atmosféry festivalů. Knihu si můžete koupit v nakladatelství Kalich.
Františka vystudovala nejdřív Policejní Akademii v bakalářském programu, pak filosofii na FF UK, kde také obhájila svou doktorskou práci Evoluce jako cesta k Bohu v díle Teilharda de Chardin (Malvern 2021). Je také autorkou několika filosofických článků o díle Teilharda de Chardin (více k tomu na Wikipedii).
Kontakty
Františka Jirousová | email frantiska.j@centrum.cz | mobil +420 776 564 185