27.12.2018, Knihy napsané na statku

Tomáš Hučko: Chaconna

OZ Brak, 2018, 186 s., 276 Kč

Tomáš Hučko, autor novely zčásti vzniklé na statku ve Vydří, se narodil roku 1983, vystudoval filosofii, je publicista, překladatel, prozaik a redaktor časopisu Kapitál.

Tomáš píše o svém textu a pobytu: „Začiatkom roka 2016 som strávil mesiac na Magorovom statku v Prostredním Vydří. Celý čas mrzlo a snežilo, dni som trávil sekaním dreva a kúrením v malej piecke. A pritom som dával dokopy tento text. Odvtedy ubehli dva roky, text prešiel mnohými zmenami, mnoho z neho vypadlo a navždy sa stratilo, niečo nové sa v ňom objavilo.“

Novela je pojmenována podle hudební formy odvozené od latinskoamerického tance. Hrdiny příběhu jsou skladatelé Johann Sebastian a Ludwig von, kteří se živí skládáním hudby k pornofilmům. Příběh rozpadajícího se vztahu doplňují fragmenty úvah, básní a povídek, které autor umně zasadil do textu.

Z anotace: „Nevytvárame príbehy, iba sa snažíme prezentovať svoj vlastný pokrivený obraz, ktorému sme počas rozprávania sami uverili. Užasné na tom je najmä to, že z toho nie je žiadne východisko. Na úprimnosti je totiž niečo znepokojivo neúprimné. Za každou snahou o pravdu je skrytá agenda, nejaká lož vyššieho stupňa.“

 

Michal Kašpárek: Hry bez hranic

Listen, 2018, 160 s.

Autor je brněnský novinář na volné noze, píše pro web Finmag a další média, občas překládá. Pobýval na statku asi týden či kousek víc v říjnu 2016. Novela vychází až tento rok. Zapomněla jsem bohužel přepsat ve Vydří z kroniky literárně pozoruhodný zápis, který tam Michal zanechal, tak jen cituji z emailu: „Ještě jednou děkuji za možnost pracovat v takovém pokoji, v obou významech toho slova. Doufal jsem, že se mi zde podaří napsat čtvrtou, nejdelší a nejnáročnější kapitolu mé novely, a ono fakt jo!

Anotace: Mladý programátor Filip si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků. Vydělávat na pohodlný život vývojem návykových her a těžbou osobních dat možná není dvakrát morální, ale když to nebude dělat on, bude to přeci dělat někdo jiný, ne? Jakmile se vynalézavému pragmatikovi naskytne během vrcholící uprchlické krize historická příležitost vytřískat na lidském neštěstí tolik, že už nikdy nebude muset vstávat do práce, neváhá propůjčit svůj cynismus dobré věci. Před čtenáři se otevře nepříjemná otázka: sledují nechutné vykořisťování, anebo efektivní záchrannou misi? Publicista a komentátor Michal Kašpárek se ve své temné grotesce strefuje do současných kultů efektivity, kreativity nebo flexibility a předkládá mrazivý i krutě vtipný pohled na generaci Y (zdroj www.kosmas.cz).