29.7.2012, Co se děje na statku?

Peníze zatím sbíráme jen pomocí členských příspěvků (viz na tomto webu: "Konkrétní forma pomoci - Členství ve sdružení" - Pošlete prosím mail, kdo jste přispěli, ať si můžeme udělat seznam členů k zasílání zpráv!).

Co nejdříve ale vyhlásíme také veřejnou sbírku a začneme hledat sponzory. O větší dotace budeme moci žádat až v roce 2014.

Co se plánuje a jak to vypadá?

Na pozemku jsou tři budovy, které bychom rádi zachránili. Seřadili jsme je podle přednosti, protože na každé je nějaký větší problém.

1) Hlavní budova - Zde by měl být ten památník v tzv. sednici. Tam se zachová jáma v zemi, ve které Magor kopal poklad. Dále jeho proslulý a "strašlivý" kout na vaření, "vařící" kout. Ve zbytku velké místnosti budou police s knihami (Jirousovy spisy ve všech možných vydáních, překlady, články, příruční knihovna, Jirousova knihovna z pozůstalosti - jsou to řádově stovky svazků, možná tisíce). Dále velký stůl se studijními místy. Informační zdroje, počítače apod.

  • Na hlavní budově je zdravý krov, "pouze" 2 nosné trámy jsou uhnilé, takže střecha je nachýlená a hrozí spadnutím. To se musí buď uříznout, ale je zde naděje, že by to někdo mohl opravit "brigádou" (Skalák).
  • Při jarních záplavách se mírně pohnuly základy a v předním štítu budovy se objevila trhlina. Je potřeba stáhnout zdi,  postavit znovu štít a celou stěnu kudy zateklo odvodnit. (Právě na tohle vybíráme ze členských příspěvků, protože trhlina se rozšiřuje a musí se co nejdřív zarazit další postup tohoto zhoubného procesu. Nutná je odborná firma).
  • Opravit komín na hlavní budově, po celé délce budovy dát okapy, na stěny sanační maltu a izolační fólie. (Tyhle věci se dají zařídit pomocí brigády a snad poměrně levně)
  • V hlavní budově jsou dále koupelna bez rozvodů vody, ale s odpady. (Dá se spravit snad levně a svépomocí). Dále jedna místnost, ve které zeje ve zdi díra. (Dá se spravit rychle a svépomocí).
  • A nakonec opravit fasádu a znovu tam udělat štuky. (Tuhle práci slíbil Libor Krejcar)

2) Vejminka - Využití budovy ještě není jasné. Buď jako obytná místnost pro domácí, jako tomu vždy bývalo, nebo jako domek pro hosty. Vejminka má ještě jednu "místnost", bývalou kovárnu, kde se dá také časem něco zajímavého vymyslet.

  • Statika celé budovy je asi v dosti špatném stavu. Budova je podsklepená a všelijak se trhá. Stačilo by ale prý na několika místech stáhnout zdi. Také na toto by snad mohly stačit členské příspěvky.
  • Nutno opravit tašky na střeše, zatéká tam, krov je naštěstí v pořádku.

3) Stodola - Stát zůstala jen levá stodola, pravá (ve které bylo pódium pro hudebníky) spadla před několika lety. Ze stodoly, která je jedinečná svým vzhledem i výškou, by byl unikátní výstavní prostor.

  • Stodola začíná také padat, ale vedeme ji z nutnosti až na posledním místě, takže bude možná i obětována hlavní budově a vejminku. Chceme pozvat památkáře, aby se na ni podívali. Na její záchranu bude asi potřeba nějaký větší grant.

Co z toho budou mít lidé? - Památník, možnost pobytu v minimálně jedné místnosti (plánujeme postavit další obytné prostory, ale to jsou v této fázi pouhé sny a fantazie). Možnost pořádání menších kulturních akcí, především výstav, literárních čtení, oslav narozenin apod. Členové sdružení budou mít možnost podílet se na rozhodování o dalším využití statku, pokud se tedy podaří něco zachránit. A možná i různé další výhody. Nakonec bychom rádi postavili na pozemku i kamennou kapli, ve které by se občas sloužila mše a kaple by byla stále přístupná z vesnice.  

Co z toho bude mít majitel objektu? (Františka Jirousová) - S dovolením si tady taky za své peníze zařídím jednu malou místnost, abych sem mohla jezdit o prázdninách nebo občas pár dnů pobýt. Případně pokud by se rozjelo ubytování, tak bych doufala i v nějaké drobnější příjmy z tohoto.

Co z toho bude mít sdružení? Strašnou spoustu dřiny a velkou odpovědnost před spoustou lidí. Ani koruna z příspěvků, veřejné sbírky či dotací nepůjde do naší kapsy. A pokud se dílo s pomocí Boží podaří, budeme mít dobrý pocit, že jsme se postarali o dědictví, které nám náš otec zanechal, zachovali a rozšířili povědomí o tom dobrém z jeho odkazu a napravili to, co on sám nezvládl.