18.8.2012, Konec první fáze oprav (13. - 17.8.2012)

 

Zprávu o 5. týdnu oprav ve Vydří napsala Františka Jirousová

___

Počet členů sdružení: 60

Výdaje za materiály a práci: asi 8 000 Kč.

Zůstatek na účtu: 35 000 Kč.

___

Tento týden jsem byla ve Vydří na delší dobu naposled, ale zdá se, že mohu odjet do Prahy (už nutně musím) a práce bude zdárně pokračovat. Dělali jsme v sestavě já, Luboš K., Ladin Hejl a několikrát přijel Petr Cicálek na menší brigádu. Na konci týdne převzali práci lidé přímo z Prostředního Vydří, z čehož mám největší radost.

Vlastně úplně největší radost mám z toho, že se mi snad podařilo navázat nějaké širší sousedské vztahy (například jsem poseděla jeden večer u ohně s Petrou ze sousedství, která dřív na statek chodila a přátelila se s Magorem i Dášou, chodí mi tam děti z vesnice i dospělí někteří se občas zastaví, nebo já se stavím někde na trochu řeči - u Karásků vedle, nebo s panem Prokopem jsem také několikrát mluvila) a zapojit do celé akce několik lidí z vesnice, například pan Prokůpek nám hodně pomáhá a čištění studny se na konci týdne ujali Vít Kiessling s kamarádem (jméno jsem bohužel zapomněla, omlouvám se). Také jsem nabídla místní mládeži, že by mohli mít v zimě na statku nějakou klubovnu, tak uvidíme. Ze všeho nejvíc si přeju, aby hlavně lidé z Prostředního neměli pocit, že na statku děláme něco "divného", že jsme uzavřeni okolí a podobně. A jelikož jsem dost introvertní spíše nespolečenská osoba, neumím se tak bavit s lidmi, jako to uměl táta, ale mám radost, že se to snad aspoň trochu daří.

___

Pondělí: Přijíždím odpoledne a dokončuju úklid komory a přebírání pozůstalosti. Na chvíli se stavuje Petr a kope odvodnění "sklepa" pod vejminkou. (Není to sklep, spíše takový malý "loch"). Přichází Ladin a společně s Petrem a bývalým návštěvníkem festivalu z Kostelního Vydří (jméno jsem opět zapomněla, protože jsem na jména idiot, takže opět omluva) odkrývají velké kamenné kvádry ze studny. Já jsem se toho raději fyzicky neúčastnila, je to dřina děsná. Podařilo se odkrýt studnu a vidíme, že je to nádherná stavba z kamenů! To se už dnes nevidí. (Na fotkách vše zachyceno). Kalovým čerpadlem jsme vyčerpali vodu.

___

Úterý: S Petrem odkopáváme zem kolem studny. Večer přijíždí Luboš. Stále se řeší hlavně studna. Objednat firmu nebo vyčistit sami? Rozhodovala jsem se několikrát, vždycky jsem už byla rozhodnutá pro firmu, ale zase mě někdo přesvědčil, že je to zbytečné vyhazování peněz, protože si to můžeme vyčistit sami.

___

Středa: Jezdím s Lubošem po nákupech, sehnali jsme vozík za auto. Znovu jsme vyčerpali studnu a přemýšlíme s Ladinem, zda to vyčistíme sami nebo ne. Seznali jsme ale, že jsme na to asi příliš intelektuální... Nějak se nám tam prostě nechtělo, šířily se různé fámy, že tam může být plyn a podobné řeči. Ale holt studna má přes 5 metrů hloubky a člověk, který ve studni nikdy nebyl, se tam zrovna nehrne. Já jsem tam ale nakonec vlezla ze zvědavosti, po žebříku a na laně přivázaná, dokonce s helmou :) Prošťárala jsem dno a zdá se, že tam toho bahna až tak moc není. Plyn tam vskutku nebyl. Nenalézám ale sil tahat ven v kýblech bahno a vlastně nevíme, jak to celé upravit, aby se z toho pak dalo pít.

Luboš spravuje klenbu nad chodbou.

___

Čtvtek: Začínám znovu kosit trávu. Luboš odřezává větve nad střechou hlavní budovy, aby neničily střechu. (Celá levá strana hlavní budovy je děsně zarostlá nálety, je to hrozné hospodářství - Táta nesnesl jakékoli kácení, ale tohle bylo skutečně na škodu, ty stromy prokazatelně ničí střechu). Měníme tašky nad okapem. Večer přichází pan Prokůpek a vida naši "mírnou neochotu" vyčistit studnu, slibuje, že přivede někoho z vesnice, kdo to udělá.

Přijel také pan Čermák a odvezl si jedny rozbité dveře, že je spraví a zasadí do zdi. Vymění škaredý železný rám za dřevěný a v místnosti, kde má být památník, by tak mohly být slušné dřevěné dveře ve dřevěném rámu!

___

Pátek: Jedeme koupit okapy na levou stranu hlavní budovy. 20 metrů, pozinkované. Luboš dokončuje ořezání větví, připevňuje okapy. Ladin mě střídá v kosení a přemisťuje zbylé kameny ze dvora na hromadu.

Přicházejí kluci z vesnice, pouští se akčně do čištění studny.

Rozhoduju se o kácení stromů, prý se musí pokácet i jasany u studny. To je těžké rozhodutí pro mě, ty stromy mám ráda, už jsem je i tajně ráno obrečela, rozloučila se s nimi, omluvila se jim. - Je prý nebezpečí, že studnu zničí. Nu, rostou tam spoustu let a zatím nic nezničily, jen prostkávají mezi spárami kamenů tenké kořínky směrem k vodě, ty velké kořeny do studny necpou. Ale kácení povoluju. (V sobotu jsem to ale nevydržela a zatrhla to telefonem. To už jeden jasan ležel. Nedá se nic dělat. Táta by mě totiž za pokácení těhle stromů ZABIL. A zjistila jsem, že k těm stromům mám vztah takový, že bych to brala jako vraždu. Nu, tak je to poloviční vražda, kterou jsem zavinila. Špatných rozhodnut nadělám ještě kupu. Kdo ví, jaké bude tohle.)

___

V pátek večer předávám klíče a práci lidem z vesnice, vyčistí a upraví studnu, pokácejí některé stromy rostoucí ze zdi apod. Jsem ráda, že se bude v práci pokračovat i beze mě a doufám, že to takhle půjde dobře dál!

___

Naplánovaná práce: V září se bude opravovat střecha nad štítem - prodloužení střešních latí, oplechování. Už mám zamluvené pokrývače z Dačic.

Sehnala jsem zadarmo tašky (staré bobrovky) na různé opravy střechy.

V říjnu by se snad podařilo opravit ten uhnilý trám na hlavní budově, Skalák slíbil, že si to vezme na starost.

A básník Vít Kremlička se nejspíš chystá na podzim na statku pobývat. Z toho mám taky radost. Provoz statku by tak mohl začít, aniž je tam vybudované potřebné zázemí. (Ona tam totiž není například koupelna, což je pro nás starousedlíky bezvýznamný detail, ale někdo by to třeba mohl brát úkorně...)

Vítek mi taky slíbil nábytek do hlavní místnosti!!! Staré zachovalé skříně z podobné usedlosti, jako je tahle. To by mohlo být ideální. Příští týden se na to zajedu podívat.

___

Co se nepodařilo:

Stodola. Zatím stojí, ale jak dlouho vydrží, těžko říct. Rozpočty, v jakých se zatím pohybujeme, naprosto nestačí ani na přeložení střechy na stodole, natož na opravu několika uhnilých krokví. Až budu v Praze, začnu shánět nějakou dotaci právě na stodolu. Naštěstí je do zimy ještě času dost!

___

Všem díky za pomoc. Deo gratias!