23.9.2012, Podzimní brigáda (17.9. - 22.9.2012)

Zprávu napsala Františka Jirousová (Fotky z týdne jsou v albu Podzimní brigáda)

---

Příprava na bridágu začala už v pátek 14.9., kdy do Vydří dorazila Eva a básník Vítek Kremlička. Zůstali tam přes víkend a uvařili výborný guláš a další jídlo na několik dnů dopředu. Také začali s nějakou drobnější prací. (A Vítek přivezl jednu velmi důležitou věc, ale to má svůj čas). Už o víkendu tam chodil také Petr Cicálek, husitský farář, který se následně účastnil celé brigády v týdnu a úspěšně převzal vaření.

Eva s Vítkem odjížděli v pondělí a vystřídala je Františka a Luboš, který tam byl už v srpnu a opět Petr. Takže "brigáda" byla jen takhle ve třech, ale bylo to možná lepší než organizovat větší počet lidí.

---

Hlavním úkolem bylo připravit na opravu střechy jednu větší místnost ve hlavní budově, bývalou maštal, kde se bude v říjnu opravovat střecha.

Studna už je skoro hotová, to jsem nechala na starost místním, kteří se toho ujali výborně, takže studna se už jen musí jednou odčerpat, nechat udělat rozbory a je to!

---

Pondělí: Příjezdy. Luboš se pouští do revize klavíru, že ho časem opraví. Prý se to spravit dá.

Úterý: Jedeme koupit do bazaru okno do budoucí místnosti pro hosty. A nějaké dveře na půdu. Začínáme prosévat hromadu písku - Mysleli jsme, že musíme koupit písek, ale takový ten větší kopec před statkem, porostlý trávou, se ukázal být fůrou písku. Takže písku je minimálně na celou přední fasádu... A začínáme pracovat v maštali, odnášet odtud různé křápy.

Středa: Celý den pršelo, tak jsme jezdili a vyřizovali různé věci. Takovým zvláštním řízením shůry se nám podařilo získat kamna do vejminku. Ale bližší informace uvádět nelze.

Čtvrtek: Děláme v té maštali, kterou je třeba připravit. Kluci z vesnice tam pracují na opravě stěny, my "hrubé síly" odkopáváme hlínu a odvážíme hromady sutě, aby se mohla udělat podlaha. Objevili jsme ovšem, že podlaha už tam je! Tak jsme ji jen odkryli a zůstane tak, jak je. (Všechno na fotkách) Večer zapojujeme kamna a ve vejminku se poprvé v roce topí. Musím říct, že tak dobrá kamna jsme tam ještě nikdy neměli!

Pátek: Pokračuje se v prosévání písku, práci v maštali a Luboš s Petrem zasazují okno do místnosti pro hosty. Luboš začíná stavět cihlovou příčku u okna. Pan Prokůpek nám přivezl zadarmo starší bobrovky na střechu, tak je skládáme do maštale.

Večer jedeme do Dačic Pod komín. Magor tam jezdíval taxíkem dosti často, tak jsme šli v jeho stopách. Důsledně jsme popili, prohibice nad námi nemá žádnou moc, pijeme totiž jen pivo. Byl to pěkný večer, zakončení brigády tak, jak má být.

Sobota: Luboš dodělává zeď u okna, Františka v kocovině skládá bobrovky, Petr odjíždí za svými povinnostmi.

---

PLÁNY:

Říjen: Skalák bude opravovat střechu nad maštalí. Tam by pak měla být nejspíš nějaká výstavní síň a vůbec prostor na menší kulturní akce.

Zima: V zimě se dají dělat menší opravy interiéru. Hlavně místnost pro hosty by přes zimu určitě měla být zařízená. A také snad koupelna. Čímž pádem bude fungovat ubytování.

Zatím se tedy všechny havarijní věci daří opravit, až na tu stodolu. Já teď do Vydří už tak často jezdit nebudu, v Praze se zaměřím na zařízení té veřejné sbírky a sehnání nějakých peněz právě na stodolu.  To se právě dá těžko dělat tou formou jako dosud, tedy členskými příspěvky. Je třeba skutečně vyhlásit tu veřejnou sbírku, jen jsem na to ještě neměla čas.

Ale pokud má někdo ještě zájem o členství ve sdružení, roční poplatek je 250 Kč a číslo účtu: 254497555/0300.

---

Všem díky, bylo to celkem podařené dílo!