5.8.2012, 3. týden oprav: 30.7. - 3.8.2012

Je to lepší! Minulá zpráva byla odrazem mých zcela černých myšlenek (i na idealisty občas přijde krize...).

Nejdřív statistiky: Na účtu sdružení je přibližně 40 000 Kč.

Počet členů: 41

Stručný průběh týdne:

Na začátku týdne přijel Luboš K., prozkoumal stěny a zdá se, že statek vůbec není v tak hrozném stavu, ohledně statiky, jak se mi to jevilo. Následně mi to potvrdily i další konzultace se stavaři, kteří už statek předtím viděli. 

Byla jsem tam den a půl sama (ten zarostlý zelený dvůr je balzám na duši) a pak přijela Alena Tesková. Já jsem pokračovala přes týden v přebírání a třídění pozůstalosti, Alena se pustila do stavby jedné důležité konstrukce. Ale hlavně jsme sháněly řemeslníky a také nakoupily první materiály - nářadí a maltu. Několikrát se zastavil Ladin Hejl a nakonec přivezl zprávu o možném vyčištění studně - Měla bych na to sice firmu, ale vyčištění by stálo 10 000 a to se mi zdá jako zbytečná investice, pokud je šance vyčistit studnu levněji. Hlavním výsledkem celého pobytu nakonec bylo, že přišel pan Jaroslav Prokůpek z vesnice a nabídl nám pomoc (oprava komínu na hlavní budově), kontakty na řemeslníky, případně pomoc s vyčištěním studny. Z toho mám největší radost. A také Zbyněk Burian se stavil, rychle jsme vyklidili půdu nad těmi uhnilými trámy a Zbyněk mi dodal odvahu k rozebrání střechy svépomocí příští týden - když se ví jak na to, všechno jde.

 

Hlavní zpráva: Zdi se nemusí nutně před zimou stahovat tyčemi nebo ocelovými lany! Už mám snad celkem jasno, co se do zimy nutně musí udělat a co se dá reálně stihnout za peníze, které jsme získali díky členům sdružení a přátelům:

  • Štít hlavní budovy - Zedníci jsou teď v létě zcela zaneprázdněni, ale přibližně v polovině září či dříve je reálná naděje, že se podaří znovu postavit levou polovinu štítu, který by se přes zimu mrazem roztrhl ještě víc, než je, zatékalo by na půdu a tím i do hlavní místnosti. Lešení slíbil Jíří Š. Dobrý zedník, nejlépe přímo z vesnice, udělá práci rychle a poměrně levně. 
  • Komín,  oplechování kolem komína na hlavní budově, výměna poškozených tašek na obou střechách (vejminka i hlavní budova) - Doufám, že tohle by udělali také řemeslníci z vesnice nebo blízkého okolí. Kontakty jsem sehnala.
  • Uhnilé nosné trámy na hlavní budově: Odborná firma ocenila rozebrání střechy (odstranění tašek, odříznutí menší části krovu) na 15 000. Tož mnohem levnější a taky zábavnější bude, když si střechu rozebereme sami. Já už se na to těším. Demoliční práce bych měla dobře umět, dědictví otců...
  • Díra ve zdi - V jedné zdi hlavní budovy zeje díra od doby, co tam Magor chtěl stavět (on skutečně chtěl ve Vydří stále něco budovat, našli jsme v pozůstalosti spoustu seznamů, co se musí zařídit a opravit a vystavět, ale jaksi se většinou nedostal přes tu fázi předchůdného boření. Díra tam sice zeje od roku 1999, ale místnost, ve které je, zatím není nijak poškozena, takže to tam příští týden zazdíme. Už se těším, jak se naučím zdít, to se vždycky hodí. (Na tomhle se nic nedá zkazit, je to prostě jen díra v jinak zachovalé zdi! Pokud by se někdo chtěl děsit, že zničím statek, je to zbytečné. Krom toho tam budu mít zase pomocníka, který tomu rozumí.)
  • Okapy - Okapy snad koupíme příští týden, nebo za 14 dní a naistalujeme je na sřechu. Tím se snad odstraní většina vlhkosti z místnosti, kde má být památník. Časem bude nutné nějak vymyslet celkové odvodnění statku, páč tam bývají na jaře záplavy, teče tam voda z polí.)
  • Vyčištění studny - Po třech týdnech marného domlouvání s hasiči a odmítání firmy (vyčištění studny za 10 000 Kč) mám jeden dobrý tip na příští týden od Ladina H. a pokud to nevyjde, tak místný sympatický řemeslník slíbil půjčit čerpadlo a pomoci s čištěním. Tím se ušetří těch 10 000, což je dobré.

Počítám, že na tyhle práce nám peníze stačí a snad ještě nějaké přibudou. Problém je se stodolou, měla by se aspoň přikrýt střecha přes zimu a opravit zdi. Zdi opravíme, to jo, ale s tou střechou si to zatím neumím představit. Něco možná vymyslí Martin M. Ale moje plány ještě tak daleko nesahají, jsem ráda, že jsem se aspoň za ty tři týdny dobrala k nějakému konkrétnímu plánu a získala všechny kontakty, vyslechla spoustu názorů a utřídila si všechno v hlavě.

Tedy moc díky všem členům za jejich příspěvky, je to hned veselejší, když si člověk může zajet do stavebnin pro materiály a dokonce objednávat zedníky! Jinak ještě bych měla asi vysvětlit, proč tyhle akce nemůžu platit ze svých peněz - nu proto, že jsem doktorandka na FF UK a žiju ze stipendia, které činí 9300 Kč. Mně to tak zcela vyhovuje, věnuju se plně své práci na dizertaci (teď tedy ne...), občas si přivydělám na koleje, ale holt na opravy statku nezbývá nic. A statek prostě nemohu prodat, chápala bych to jako osobní prohru a moc se těším, jestli se podaří ta idea s památníkem a ubytováním, že bych tam viděla jezdit lidi a že by si to tam mohlo začít žít nějakým samostatnějším životem, aniž bych tam musela stále být.

Příštý týden zase napíšu nějakou podobnou zprávu, a takhle to bude snad fungovat, dokud budeme na statku něco podnikat. Pak nutně musím odjet do Prahy, ve druhé polovině srpna, musím se totiž připravit na státnice, ale vypadá to, že by na statku mohl na práce někdo dohlížet a všechno to tam koordinovat místo mě a jen mi podávat zprávy do Prahy. Zdravím všechny a díky!