Ubytování na statku v roce 2022

Stručné oznámení o provozu statku a ubytování v roce 2022. --- Omlouváme se za dlouhou nefunkčnost stránek, ale přes dva roky jsme se pokoušeli vyřešit technický problém s aktualizací. Zatím musí stačit tato krátká zpráva, než web vyladíme. --- Pokud se vám nezobrazují fotky na pozadí, smažte v adrese webu písmeno "s" a nechte jen http (ne https).

Rekonstrukce sednice, II. etapa: podlaha a strop

Začátkem srpna 2020 je hotová betonová podlaha v sednici i na chodbě, staré stropy jsou dole a nové pomalu vznikají, nový záchod v chodbě už má stěny. Díky patří opět stavební partě Ládi Ryšavého a pak také tesařům, které přivedl Zbyněk Burian. Fotogalerie zde.

Rekonstrukce sednice - I. etapa, bourání

V dubnu 2020 jsme začali s rozsáhlou rekonstrukcí hlavní místnosti statku, velké sednice. Bude určena pro setkávání větších skupin, přednášky, soustředění a semináře. Do prací se zapojilo už hodně lidí, jsou zmíněni v albu. Je to historická událost v dějinách statku, možná 100 let se na tu místnost nesáhlo. Přípravné práce jsou téměř hotovy, v červenci se začne stavět.
fotogalerie zde

5.3.2020, Putování s párou - Krajinou České Kanady

Ve třetím díle seriálu Putování s párou České televize se objevil také statek v Prostředním Vydří. Reportáž začíná kolem sedmé minuty. K vidění zde:  na stránkch ČT

13.1.2020, Česká společnost Teilharda de Chardin

V lednu 2020 byla založena Česká společnost Teilharda de Chardin, která je součástí spolku Statek uProstřed. Na statku bude mít svoji knihovnu a studovnu. Cílem společnosti je vydávat spisy tohoto filosofa a přírodovědce, který ve svém díle vytvořil křesťanskou teorii evoluce. - www.teilhard-de-chardin.cz

31.12.2019, Jana Bauerová, Františka Jirousová: Mága

Kniha byla zčásti napsaná a také dokončovaná na statku. Ústředním tématem Mágy je básník Ivan Martin Jirous. Kniha je kombinací deníkových zápisků obou autorek. Záznamy zachycují období let 1997–2011 a zaznamenávají události z Prostředního Vydří, ale i z Prahy a Staré Říše. Jirousovi říkají Mága, podle jeho přezdívky Magor.

31.10.2019, Důvod změny názvu spolku a nové logo

Františka Jirousová píše, proč změnila dřívější název spolku Magorův statek na současný Statek uProstřed. Vysvětluje také, jak vzniklo logo spolku a jaký má význam. 

6.10.2019, Jihlavský deník

Rozhovor s Františkou Jirousovou o situaci na statku a plánech do budoucna. Poprvé je zde zmíněn Františky úmysl dát spolku nový název. 
Místo má v sobě mnohem víc než jen Jirousův odkaz, říká o statku básníkova dcera

23.8.2019, Srpen 2019, brigáda: práce na půdě a otloukání omítky

Už tradičně jako vždy v srpnu přijeli organizátoři Letní filosofické školy, pracovali jsme hlavně na půdě, odkrývali jsme povalový strop, a začalo se s omlacováním omítky na fasádě do dvora.

14.6.2019, Červencová brigáda: oprava zdi směrem do dvora

Druhá brigáda roku 2019 probíhala 14.–16. června. Účastnili se jí lidé z okruhu Letní filosofické školy. Opravili jsme zeď. Jakub Fišer objasnil nejstarší historii statku: kdy a proč napadlo Jirouse, že statek koupí.